Programy nadawane przez TVP Katowice można oglądać poprzez odbiór sygnału cyfrowego emitowanego naziemnie w standardzie DVB-T. Dzięki emisji cyfrowej możliwe jest nadawanie, na jednej częstotliwości (jednym kanale telewizyjnym) kilku programów telewizyjnych w bardzo dobrej jakości. Taki zbiór programów nazywamy multipleksem. TVP Katowice można odbierać na Multipleksie 3.

Dlaczego naziemna telewizja cyfrowa?
Wdrożenie telewizji cyfrowej niesie ze sobą wiele korzyści dla widzów. Możemy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości będzie możliwy odbiór kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych. Kolejną korzyścią związaną z wprowadzeniem telewizji cyfrowej jest zdecydowana poprawa jakości technicznej. Sygnał cyfrowy jest dużo bardziej odporny na zakłócenia. Odbierany program będzie więc pozbawiony zakłóceń. Technologia cyfrowa stwarza możliwość przesyłania wraz z programem dodatkowych informacji: możliwe jest nadawanie kilku wersji językowych, napisów dla osób niesłyszących oraz informacji o programie telewizyjnym – tzw. EPG.

Jak można odebrać program nadawany cyfrowo?
Jeśli dotychczas odbierałeś program TVP Katowice za pomocą własnej instalacji antenowej możesz również poprawnie odbierać sygnał cyfrowy. Do odbioru cyfrowych programów telewizyjnych DVB-T potrzebny jest telewizor z dekoderem MPEG-4 lub dekoder Set Top Box ( STB ) odbierający sygnał DVB-T w standardzie MPEG-4. Jeśli posiadasz takie urządzenia wystarczy tylko uruchomić wyszukiwanie programów. Odbiór cyfrowych programów DVB-T nie jest możliwy jeśli korzystasz z anteny zbiorczej lub usługi telewizji kablowej.

Gdzie jest możliwy odbiór cyfrowy programu TVP Katowice?
Programy TVP Katowice nadawane są z 20 nadajników dużej i małej mocy. Wszystkie nadajniki jakimi dysponujemy pracują na tym samym kanale telewizyjnym. Jest to kanał 41. Poprzez nadawanie na tym samym kanale przez wszystkie nadajniki TVP Katowice uzyskało optymalne warunki nadawania. Zasięgiem nadajników pokryty jest teren niemal całego województwa śląskiego oraz znaczne tereny przyległych województw. Szczegółowy spis nadajników znajduje się w załączniku.

Czy można odbierać program TVP Katowice nie korzystając z telewizji naziemnej DVB-T?
Tak. Nasz program jest dostępny w dobrych telewizjach kablowych zarówno w ofercie analogowej jak i cyfrowej. Dla internautów przygotowaliśmy natomiast specjalny serwis internetowy na którym można zobaczyć program TVP Katowice na żywo. Usługa TVP Stream bo o niej mowa jest dostępna pod adresem http://tvpstream.tvp.pl/TVP Stream to nowoczesna technologia dostępna zarówno dla posiadaczy komputerów jak i osób posiadających smartfony.