24 560 uczniów z 491 szkół w dniu 13 maja 2015 r. obejrzało bezpośrednią transmisję w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół zrealizowaną przez TVP Katowice.

Był to spektakl pt. „CALINECZKA – REAKTYWACJA” Dariusza Czajkowskiego w reżyserii Adama E. Kwapisza z Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

W tym przedstawieniu na nowo odkrywamy główną bohaterkę i jej przygody. Calineczka nie jest miniaturową osóbką, nie śpi w skorupie orzecha i nie pływa w talerzu. Jest zwykłą dziewczynką, niezauważaną przez zagonionych codziennym życiem rodziców. Ucieczka do bajki wydaje jej się najlepszym wyjściem. Okazuje się jednak, że życie w ułudzie nie jest takie proste jakby się wydawało. Nawet w świecie, który powinien być wedle naszych wyobrażeń idealny, wdziera się konformizm, obłuda i zwykła zawiść. Tak jak w życiu jest tam też miejsce na proste i prawdziwe odruchy. Na miłość, czytanie bajek, przebywanie we wzajemnym towarzystwie i czerpanie z tego przyjemności. Bajki bardzo często są jak narkotyk, można się w nim zatracić, zagubić i jeśli w porę się nie zorientujemy, że to tylko bajka, niewidzialna brama może się zamknąć, możemy nie wrócić z tego nierealnego świata.

ZOBACZ OPIS SPEKTAKLU

Transmisję tv zrealizowano we współpracy z Urzędem Miasta Będzin.
(wykorzystano materiały Teatru Dzieci Zagłębia).

To już piąta realizacja TVP Katowice w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół, w sumie 40 dotychczasowych transmisji obejrzało 1 142 795 uczniów z 17 732 szkół w całym kraju.