Dzięki rekomendacji Banku Światowego w województwie śląskim ruszyło dziś Smart Lab. W tym miejscu będzie można połączyć innowacyjne pomysły z ich wprowadzaniem w życie. Nie bez powodu w Zabrzu i na Śląsku - powstają innowacyjne projekty związane z leczeniem chorób serca, tu też powstaje wiele „startupów”. Teraz mają szansę stać się medyczną doliną krzemową, a wszystko za unijne pieniądze na innowacje.

Smart Lab - z angielskiego znaczy "mądre laboratorium", które jednak laboratorium w ogóle nie przypomina. To raczej miejsce dyskusji, niż badań. Do odkrycia jest cała przyszłość medycyny. Sposobem ma być połączenie biznesu i nauki za unijne pieniądze. Połączenie, którego rezultatem będzie konkretny pomysł wprowadzony w życie.

Dobry początek już jest - widać to zwłaszcza w Zabrzu, gdzie Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii od lat bada między innymi komórki macierzyste serca czy testuje polskie pompy serca. I na tym nie kończy.

Pole do popisu w inżynierii biomedycznej, telemedycynie czy geriatrii jest właściwie nieograniczone. Do 2020 roku na innowacje w medycynie będzie do wydania 10 miliardów złotych z funduszy unijnych.