Pierwsza na świecie rekonstrukcja szczęki u pacjenta po przeszczepie twarzy zakończyła się powodzeniem. Lekarze poinformowali o tym w środę, półtora roku po wykonanym zabiegu, gdyż jak mówią, istniało ryzyko odrzutu. Grzegorz Galasiński, pierwszy pacjent na świecie poddany przeszczepowi twarzy ratującemu życie przez zespół profesora Adama Maciejewskiego z Centrum Onkologii w Gliwicach, pomyślnie przeszedł również zabieg rekonstrukcji uzębienia.

Operacja wykonana w lipcu 2013 roku przez zespół profesora Adama Maciejewskiego była podstawą do kolejnych zabiegów. Podjęli się ich lekarze z Katowic.

Zabieg można określić jako pionierski, ponieważ zespół po raz pierwszy pracował nad całościową odbudową uzębienia u pacjenta po przeszczepie twarzy. Kolejnym wyzwaniem była rekonstrukcja i dopasowanie żuchwy do specyficznej anatomii jamy ustnej pacjenta.

W celu precyzyjnego zaplanowania zabiegu lekarze wykonali serię wirtualnych symulacji wykorzystując technologię 3D. Zastosowano także tytanowe implanty posiadające specjalną powłokę przyspieszającą proces zrastania się z kością.

Dziś, po ponad półtora roku od pierwszego zabiegu stomatologicznego, Grzegorz Galasiński może samodzielnie jeść, wyraźniej mówi i jeśli ma ochotę, może się uśmiechać.