Nowy program lekowy dla pacjentów chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C jest skuteczny, ale trudno dostępny – alarmują pacjenci i hepatolodzy. Organizacje pacjenckie zwracają uwagę, że kolejki po nowy lek, wprowadzony w kraju w zeszłym roku, wydłużają się. Ich zdaniem, problemem jest niedofinansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Już w fazie badań klinicznych nowa terapia lekowa, wprowadzona w zeszłym roku, pokazała swoją skuteczność. W niektórych grupach chorych sięga nawet 100 procent.

W województwie śląskim w zeszłym roku zdiagnozowano najwięcej w kraju, bo prawie sześćset nowych zachorowań. Z programu lekowego korzystają wszyscy pacjenci, bez względu na stopień zaawansowania choroby.

Śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na program bezinterferonowego leczenia WZW typu C w pierwszym półroczu funkcjonowania wydał 30 milionów złotych, to jedna siódma budżetu na wszystkie programy lekowe.

Według danych Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego lekarze są w stanie zapewnić dostęp do terapii 4 do 5 tysiącom pacjentów. Lekarze obawiają się także o dalsze finansowanie programu.