Koncerty światowej sławy gitarzystów oraz cieszący się europejskim prestiżem międzynarodowy konkurs gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego złożą się na szesnastą edycję Śląskiej Jesieni Gitarowej, która w tym roku świętuje swe 30-lecie.

Organizowana co dwa lata impreza odbędzie się w dniach 16-22 października w Tychach.

„To będzie wielkie gitarowe święto z udziałem kilkudziesięciu artystów światowego formatu, którzy zaprezentują różnorodne stylistyki - od muzyki klasycznej, przez jazz, po world music. W tym roku będziemy mieli okazję wysłuchać solistów oraz zespoły, a obok gitary klasycznej zabrzmi też np. gitara flamenco, jazzowa i barokowa” - powiedział dyrektor artystyczny Marek Nosal.

Melomani będą więc mieli okazję usłyszeć m.in. solistów Marcina Dyllę, Andrea'ego De Vitisa, Beatę Będkowską-Huang oraz zespoły takie jak: Rolf Lislevand & Ensemble Kapsberger, Richard Galliano & Sylvain Luc, Gruber & Maklar Duo, Amadeus Guitar Duo, Guitar4mation, Kupiński Guitar Duo, Michał Czachowski & Indialucia, Piotr Domagała & Kwartet Śląski czy Jan Jakub Bokun & Jakub Kościuszko.

Jak zaznaczył Nosal, festiwal ma także ukazać różnorodność stylów muzycznych. „Chcemy pokazać, że muzyka gitarowa łączy, dlatego czasem w ciągu jednego wieczoru pokażemy zupełnie dwa różne światy muzyczne” - mówił.

Przykładem może być koncert wieczorny 20 października, podczas którego premierowo zaprezentowana zostanie płyta „Chowańce” - nagrana przez gitarzystę jazzowego Piotra Domagałę oraz zajmujący się na co dzień głównie muzyką klasyczną Kwartet Śląski.

Dodatkową, muzyczną atrakcją, jak zapowiadają organizatorzy, będą prawykonania utworów na gitarę z orkiestrą - skomponowanego na zamówienie festiwalu „Koncertu gitarowego” Marcina Błażewicza z udziałem w partii solowej Marcina Dylli oraz utworu „Omdlenia” na gitarę i smyczki Piotra Klimka.

Śląska Jesień Gitarowa to również międzynarodowy konkurs im. Jana Edmunda Jurkowskiego dla młodych gitarzystów, który od lat cieszy się europejskim prestiżem. W tym roku, do przesłuchań 16. edycji konkursu zakwalifikowało się 27 gitarzystów z całego świata m.in. z Brazylii, Kanady, Francji, Włoch i Holandii. Międzynarodowe jury - w wyniku trzyetapowych zmagań - przyzna nagrody pieniężne, rzeczowe, a także te w formie recitali na międzynarodowych festiwalach oraz wydania solowej płyty.

W ocenie dyrektora artystycznego poziom tegorocznych zmagań będzie bardzo wysoki. „W tym roku do przesłuchań zakwalifikowała się elita młodych gitarzystów. Dawniej na konkurs przyjeżdżali wschodzący, początkujący gitarzyści, a ostatnio coraz częściej goszczą już ci z górnej granicy wieku (30 lat - PAP), z dorobkiem i doświadczeniem. Bardzo się z tego cieszę, ale nie zazdroszczę jurorom, bo będą mieli niezwykle trudne zadanie” - podkreślił Nosal.

Finał konkursu oraz koncert laureatów odbędzie się 22 października.

Z okazji przypadającego w tym roku 30-lecia śląskiego festiwalu gitarowego zaplanowano ponadto prezentację jubileuszowego albumu oraz spotkanie połączone ze wspomnieniami o inicjatorze wydarzenia i patronie konkursu - Janie Edmundzie Jurkowskim.

Podczas Śląskiej Jesieni Gitarowej nie zabraknie też wykładów oraz lekcji mistrzowskich przeznaczonych dla młodych wykonawców m.in. z udziałem kanadyjsko-niemieckiego duetu Amadeus Guitar Duo, Marthy Masters z USA czy Thomasa Offermanna z Niemiec.

Idea Śląskiej Jesieni Gitarowej narodziła się w 1984 r. Jednym z inicjatorów festiwalu był zmarły w 1989 r. akademicki pedagog i kompozytor Jan Edmund Jurkowski. Pierwsza edycja imprezy, szybko uznanej za jedną z najbardziej znaczących tego typu w Europie, odbyła się w październiku 1986 r. Od tego czasu festiwal organizowany jest co dwa lata.

Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach.(PAP)