Szpital Wojewódzki w Tychach rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii. Placówka zmienia właściciela i z rąk województwa śląskiego przechodzi do tyskiego magistratu. To jednak niejedyna zmiana. Radni Sejmiku Śląskiego zdecydowali o odwołaniu Aleksandry Skowronek – wicemarszałek odpowiedzialnej za służbę zdrowia w regionie. Zastąpił ją Michał Gramatyka.

Po trzech latach Aleksandra Skowronek zrezygnowała z funkcji wicemarszałka, jej decyzję podczas sesji sejmiku województwa poparli w poniedziałek radni. Przedsiębiorczością w obszarze zdrowia zajmie się teraz Michał Gramatyka, którego na stanowisko wicemarszałka rekomendował Wojciech Saługa.

Większościowym udziałowcem Wojewódzkiego Szpitala w Tychach poprzez spółkę Megrez jest Urząd Marszałkowski. W poniedziałek radni wojewódzcy podjęli decyzję o sprzedaży nieruchomości gruntowych placówki miastu.

Szanse szpitala rosną w porównaniu z jego sytuacją w 2012 roku, gdy z zadłużonej placówki w związku z likwidacją ewakuowano pacjentów. Z pomocą spółki Megrez powołanej przez Fundusz Górnośląski w 2008 roku, którego udziały w 2012 roku przejęło województwo śląskie, placówka nie przestała istnieć.

W kolejnym etapie Urząd Marszałkowski planuje sprzedaż swoich udziałów w spółce Megrez, pod której szyldem działa szpital.

Nadal trwają także rozmowy w sprawie umowy inwestycyjnej. Jeśli przebiegną pomyślnie, zgodnie z deklaracjami przedstawicieli samorządu województwa śląskiego, do połowy tego roku szpital ostatecznie zmieni właściciela.