Ikona polskiej medycyny. Wzór i niekwestionowany autorytet dla studentów w całym kraju. Profesor Franciszek Kokot – wybitny nefrolog i endokrynolog, mocno związany z województwem śląskim, odebrał w środę na Uniwersytecie Opolskim tytuł doktora honoris causa.

Droga profesora Franciszka Kokota na szczyt była długa i niełatwa, dlatego dziś nie zabrakło łez wzruszenia.

Franciszek Kokot urodził się w Oleśnie, niewielkim mieście na Opolszczyźnie. Większość życia spędził jednak na Górnym Śląsku, gdzie pracował przez wiele lat.

Do dziś wszyscy pracownicy kliniki nefrologii w Katowicach, którą stworzył, przyznają, że profesor Kokot jest nie tylko wspaniałym nauczycielem i lekarzem, ale też pionierem. To właśnie tam w latach siedemdziesiątych XX wieku stworzył unikatowe w skali światowej laboratorium zajmujące się oznaczaniem hormonów.

Profesor Franciszek Kokot jest autorem blisko tysiąca publikacji naukowych, doktorem honoris causa dziesięciu uczelni, laureatem nagrody Lux ex Silesia i honorowym członkiem europejskich towarzystw nefrologicznych, lecz to zaledwie początek listy sukcesów. Sukcesów, które osiąga nawet w wieku 88 lat.