Dramatopisarz, reżyser i historyk sztuki Ingmar Villqist został nowym dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Pierwsza edycja pod jego kierunkiem odbędzie się w listopadzie 2018 r. w Katowicach.

Villqist zapewnił podczas wtorkowej konferencji, że nie przewiduje rewolucji; zmianą jest jednak organizowanie festiwalu w cyklu biennale, czyli co dwa lata.

„Interpretacje” zajmują szczególne miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych w Polsce. Podczas tego festiwalu swoje spektakle wystawiali najwybitniejsi polscy twórcy teatralni. Pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. Nagrodą główną w konkursie jest Laur Konrada, nawiązujący do postaci reżysera Konrada Swinarskiego. Wygrywa reżyser, który otrzymuje najwięcej wskazań jurorów.

„Publiczność śląska kocha ten festiwal, rok rocznie wypełnia sale teatrów, utożsamia się z tym festiwalem” - podkreślił Villqist, który zastąpił na stanowisku Katarzynę Janowską. Nowy szef podkreślił, że główną ideą Festiwalu Sztuki Reżyserskiej jest zwrócenie uwagi na twórczość młodych reżyserów realizujących się w różnych dyscyplinach sztuki reżyserskiej. „Postanowiliśmy odejść od formuły przeglądu spektakli na rzecz prezentacji twórczości najmłodszego pokolenia reżyserów teatralnych, dla których Laur Konrada był zawsze, i mamy nadzieję, że pozostanie wsparciem w realizacji kolejnych interesujących i ważnych dzieł” - zaznaczył.

„Współczesny świat, jego dynamika i nieporównywalna z poprzednimi dekadami złożoność, wymusza na nas obowiązek zwrócenia uwagi na to, w jaki sposób definiują ów świat młodzi reżyserzy teatralni. Należą bowiem do pokolenia wykształconego i uformowanego intelektualnie oraz emocjonalnie po gigantycznym przełomie, który dokonał się u progu XXI wieku - rewolucji informatycznej. Bazują na innej ikonografii, korzystają z nowej, ciekawej metodologii interpretacyjnej, wypracowują nowy, interesujący warsztat reżyserski i w odmienny sposób doświadczają przestrzeni słowa teatralnego, jakim zawsze była dramaturgia” - dodał Villqist.

Wśród najważniejszych zmian w formule festiwalu Villqist wymienił powrót do formuły „Interpretacji”, jako „konkursu dla młodych reżyserów i promocji nowych, wschodzących postaci polskiej reżyserii teatralnej”. „Dlatego selekcjonerzy będą zapraszać do konkursu o Laur Konrada spektakle reżyserów, którzy debiutowali nie później niż 10 lat wcześniej” - wyjaśnił.

To też poszerzenie cyklu wydarzeń towarzyszących o prezentacje różnorodnych form twórczości, autorstwa młodych reżyserów. Ponadto na festiwalu prezentowane będą spektakle Teatru Telewizji oraz rejestracje telewizyjne spektakli, słuchowiska Teatru Polskiego Radia, a także przygotowany z okazji obchodzonej w 2018 roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cykl słuchowisk dedykowanych najważniejszym postaciom związanym z tymi wydarzeniami pod hasłem „Polonia Restituta”. To również wprowadzenie do programu festiwalu etiud filmowych stworzonych przez studentów szkół filmowych, a także prezentacja wideoartów. Wreszcie - to przypomnienie wybitego reżysera teatralnego Konrada Swinarskiego, którego twórczość będzie prezentowana na wystawie.

Villqist zapewnił jednocześnie, że zmianie nie ulegnie sposób przyznawania Lauru Konrada. Tak jak do tej pory, członkowie jury będą wręczać reżyserowi, którego spektakl ocenili najwyżej, sakiewki. Zwycięża ten, który otrzyma najwięcej sakiewek. Festiwal - podobnie jak w poprzednich edycjach - otwierać i zamykać będą spektakle mistrzowskie.

Pierwsza edycja Interpretacji odbyła się w 1998 r. Od tego czasu festiwal odbywał się co roku, z jedną przerwą; dwie edycje nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dyrektorem artystycznym ostatnich edycji była Katarzyna Janowska. Jej poprzednikami byli Kazimierz Kutz oraz Jacek Sieradzki.

Dotychczasowi laureaci Lauru Konrada to Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa, Jan Klata, Radosław Rychcik, Marcin Liber i Monika Strzępka. W ub. r. zwyciężył Janusz Opryński.

Festiwal „Interpretacje” organizuje miasto Katowice oraz Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Ingmar Villqist (właściwie Jarosław Świerszcz) urodził się w 1960 r. w Chorzowie (Śląskie). To historyk sztuki, dramatopisarz, scenarzysta, reżyser. Był m.in. wicedyrektorem Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. To także wykładowca na Akademiach Sztuk Pięknych m.in. w Warszawie oraz na Uniwersytecie Śląskim. Jako dramatopisarz zadebiutował w 1995 r. jednoaktówką „Kostka smalcu z bakaliami”. W 1998 r. założył nieinstytucjonalny Teatr Kriket w Chorzowie, gdzie realizował prapremiery swoich sztuk.

Sztuki Villqista chętnie wystawiane są nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Przetłumaczone zostały m.in. na jęz. niemiecki, angielski, francuski czy włoski.