9.11 - 31.12.2017

Dzieła malarskie 69 artystów z całej Polski będą prezentowane na wystawie 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Wśród nich obrazy zdobywcy Grand Prix konkursu – Nagrody Ministra i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatów nagród i wyróżnień przyznanych przez jury pod przewodnictwem Jerzego Kosałki.

Nazwisko zwycięzcy Bielskiej Jesieni 2017 oraz laureatów pozostałych nagród i wyróżnień regulaminowych, wyróżnień redakcji patronackich i nagrody specjalnej poznamy w czwartek, 9 listopada o godz. 17.00 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

– „Przy wskazaniach do nagród, tradycyjnie już brano pod uwagę trafność znalezienia adekwatnej formy do prezentowanych treści. Ważnym kryterium było też wyraziste określenie się w relacji do współczesności i rzeczywistości – rozumianych bardzo różnorodnie: od zaangażowania społecznego i politycznego do budowania własnego, intymnego świata. Ten ostatni rozumiano szeroko, gdyż mamy tu egzotykę, traumę, hedonizm, podpatrywanie wielkich mistrzów i mniej znanych, zapomnianych malarzy z XVIII i XIX wieku. W relacji do nich zaobserwować można próbę dialogowania, ale też programową „naiwność”, celowe odcinanie się od ich magii, nadającą intymnemu światu swoistą niepowtarzalność” – mówi Jerzy Kosałka, przewodniczący jury Bielskiej Jesieni 2017.

Na tegoroczny konkurs 700 artystów zgłosiło blisko 3 tys. prac. Na wystawę finałową wybrano 194 obrazy 69 malarzy. – „Zwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć wszystkie wybrane obrazy, eksponowane po raz pierwszy od wielu lat w takiej ilości: niemal dwustu prac! Eksponowane w Galerii Bielskiej BWA, ale także w Willi Sixta, XIX-wiecznej, neorenesansowej willi miejskiej, w której współczesne malarstwo prezentuje się wspaniale” – mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, członek jury Bielskiej Jesieni 2017.

Konkurs malarstwa Bielska Jesień jest organizowany od 55 lat. To przegląd najnowszej twórczości polskich malarzy. Zwiedzający mogą wziąć udział w plebiscycie na najciekawszy obraz Bielskiej Jesieni 2017 wytypowany przez publiczność. Kupony konkursowe, które należy wypełnić, będą w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta. Artysta, którego obraz otrzyma największą ilość głosów od zwiedzających otrzyma Nagrodę Publiczności.

43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bielsko-Biała
Galeria Bielska BWA (ul. 3 Maja 11) i Willa Sixta (ul. Adama Mickiewicza 24)

Wystawa: 10 listopada – 31 grudnia 2017 (z wyjątkiem 17–20 listopada), w godz. 10.00–18.00

Wstęp bezpłatny

9 listopada 2017, godz. 17.00 − wernisaż i ogłoszenie wyników konkursu

10 listopada 2017
godz. 11.00 - oprowadzanie przez jurorów biennale po wystawie
godz. 12.00 - otwarty panel dyskusyjny "Między Malarstwem a malarstwem", prowadzenie prof. Kamil Kuskowski Oprowadzanie przez jurorów i otwarty panel dyskusyjny „Między Malarstwem a malarstwem”: 10 listopada 2017, godz. 11.00

www.galeriabielska.pl