43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017

Laureatem Grand Prix 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017, pod patronem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został Sebastian Krok z Warszawy, doceniony za zaangażowaną społecznie tematykę i oryginalną formę obrazów.

Drugie miejsce przyznano Karolinie Jabłońskiej z Krakowa, posługującej się prostym w kolorze i sugestywnym językiem; trzecie miejsce otrzymała Aleksandra Bujnowska z Warszawy, która skromnymi, ale wyrafinowanymi środkami tworzy w malarstwie prywatną przestrzeń. Wyróżnienia regulaminowe przypadły: Joannie Kaucz (Wrocław), Katarzynie Kukule (Sosnowiec), Markowi Rachwalikowi (Kłomnice), Jolancie Stachyrze (Ostróda) i Radkowi Szlęzakowi (Kraków). Ogłoszenie wyników Bielskiej Jesieni 2017 odbyło się w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w czwartek, 9 listopada 2017 r.

Zwycięzca Bielskiej Jesieni 2017 – Sebastian Krok z Warszawy za zestaw obrazów pt. „Amor”, „Mutter”, „Welcome” – otrzymał Grand Prix – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 tys. zł oraz Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA w wysokości 10 tys. zł wraz z organizacją wystawy indywidualnej. Artysta maluje obrazy na zużytych, szpitalnych prześcieradłach. – Jury przyznało artyście Grand Prix „ za zaangażowaną społecznie aktualną tematykę, dla której znaleziono oryginalną formę, która jest jednocześnie refleksją nad samym medium malarskim, z jego ustalonymi wiekową tradycją kanonami. Jury doceniło także ciekawe pytania zadane przez artystę; czym w malarstwie może być farba, czym podobrazie lub jego kształt, oraz jaka jest ich relacja do zamierzonego przekazu” – wyjaśnia przewodniczący komisji konkursowej Jerzy Kosałka.

Nagrodzone obrazy Karoliny Jabłońskiej z Krakowa – laureatki II nagrody w wysokości 20 tys. zł ufundowanej przez Marszałka Województwa Śląskiego – przedstawiają ludzi lub łączące ich relacje. Malarstwo Aleksandry Bujnowskiej z Warszawy – laureatki III nagrody w wysokości 10 tys. zł ufundowanej przez Prezydenta Bielska-Białej – to melancholijne pejzaże.

Wyróżnienia regulaminowe przypadły: Joannie Kaucz (Wrocław), Katarzynie Kukule (Sosnowiec), Markowi Rachwalikowi (Kłomnice), Jolancie Stachyrze (Ostróda) i Radkowi Szlęzakowi (Kraków).

194 obrazy 69 finalistów Bielskiej Jesieni 2017 można oglądać do 31 grudnia br. na wystawie w Bielsku-Białej w dwóch przestrzeniach, w Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11) i pobliskiej Wilii Sixta (ul. Adama Mickiewicza 24).

Wstęp na wystawę finałową jest bezpłatny (uwaga: 17–20 listopada wystawa nieczynna).

Bielskiej Jesieni 2017 towarzyszy katalog, zawierający m.in. barwne reprodukcje 93 obrazów prezentowanych na wystawie finałowej (wybór ze 194 prac eksponowanych na wystawie) oraz teksty krytyczne jurorów biennale.

Bielska Jesień jest ogólnopolskim konkursem malarstwa organizowanym od 55 lat. W tym roku jury obejrzało 2.989 prac 700 artystów. Szczegółowe informacje wkrótce na www.galeriabielska.pl

43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorem biennale jest Grażyna Cybulska.