Wielki sukces, wielkie wyzwania i wielkie inwestycje. Polska Grupa Energetyczna przejęła aktywa francuskiego koncernu EDF i tym samym stała się właścicielem m.in. Elektrowni Rybnik. Transakcja warta ponad 4 mld złotych ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne całego kraju i wpłynąć na jakość dostaw energii. Ma też bezpośrednio wpłynąć na rozwój regionu.

To jedna z największych transakcji do tej pory przeprowadzonych w Polsce i Europie. Jej wartość to ponad 4 mld złotych. Cel? Przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne, ale przejęcie przez Polską Grupę Energetyczną aktywów francuskiego koncernu EDF czyni ją największym producentem ciepła w Polsce i liderem na rynku energetycznym.

Transakcja poprzedzona była długimi, trwającymi 15 miesięcy negocjacjami. Zgodę na jej przeprowadzenie wydać musiał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który PGE postawił warunki. W tym ten dotyczący obowiązku sprzedaży w latach 2018-2021 na giełdzie ilości energii elektrycznej odpowiadającej energii wytwarzanej przez Elektrownie Rybnik, co ma bezpośrednio wpłynąć na ochronę i rozwój rynku energii w Polsce.

Zdaniem ekspertów, przejęcie elektrowni przez Polską Grupę Energetyczną może wpłynąć na obniżenie rachunków Polaków.

14 grudnia ma zostać ogłoszona Strategia Ciepłownictwa Grupy PGE, która zawierać będzie m.in. scenariusz rozwoju Elektrowni Rybnik. Nowa spółka będzie nosić nazwę PGE Energia Ciepła.