Rozruszniki, ale bez elektrody. Dużo lepsze i mniej awaryjne niż klasyczne stymulatory - m.in. takie nowoczesne rozwiązania kardiologiczne zaprezentowano podczas konferencji kardiologów, specjalistów i konsultantów medycznych, która zakończyła się w Chorzowie.

Współczesna elektrokardiologia to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina kardiologii, która na przestrzeni kilkudziesięciu lat zrobiła ogromny postęp. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań, które zrewolucjonizowało elektrokardiologię, jest rozrusznik bezelektrodowy. Nowością w elektrokardiologii jest też zastosowanie kardiowerterów podskórnych, czyli urządzeń, które regulują zbyt szybką pracę serca.

Przyszłością elektrokardiologii są urządzenia stymulujące zarówno pracę komory, jak i przedsionka serca. Takie stymulatory już się pojawiają, jednak na razie w fazie badań klinicznych.

Tegoroczna Śląska Jesień Kardiologiczna to także okazja do podsumowania 30-lecia Oddziału Elektrokardiologii w Górnośląskim Centrum Medycznym Katowice-Ochojec.