25.12.2017-28.01.2018

W szopce nie zabraknie zapowiedzi tego co czeka nas w najbliższym czasie. Rok 2018 będzie w naszym sanktuarium wyjątkowy. Przeżywać bowiem będziemy 700 lat konsekracji pierwszego kościoła p.w. św. Bartłomieja Apostoła. Pierwszy drewniany kościół konsekrowany został w 1318 roku. To ważna rocznica dla każdej parafii. Oznacza bowiem początek wspólnoty, punkt odniesienia, a także siłę tradycji kultywowanej od pokoleń. Postaramy się pokazać miejsca i osoby bez których nie byłoby znanego nam dzisiaj sanktuarium.

Piekarskiego Betlejem nie byłoby bez zaangażowania całego zastępu wolontariuszy. Bez wątpienia największy wkład w to dzieło należy do „Mężczyzn św. Józefa”, którzy od początku listopada trudzą się nad budową pomieszczeń gdzie powstaną świąteczne ekspozycje. Same postawienie budynków zajmuje sporo czasu. Nie lada wyzwanie to także praca dekoracyjna, którą wykonuje młodzież, a także dorośli. Udało nam się poddać konserwacji figury, będące niegdyś częścią tzw. „Panoramy Tysiąclecia”. Trwająca od kilku lat renowacja pozwoliła przywrócić figurom dawny blask. W tegorocznej szopce znajdziemy również odniesienia do innych części naszego regionu. Ma to przypominać, że Śląsk to ogromne bogactwo kultury i tradycji. Jak co roku na najmłodszych czekać będą zwierzęta. To już stała atrakcja „Piekarskiego Betlejem”.

„Piekarskie Betlejem” to jednak nie tylko żywa i ruchoma szopka. W okresie bożonarodzeniowym w dniach 26.12-28.01 czeka nas wiele koncertów kolędowych, które jak można było się przekonać w latach ubiegłych brzmią wyjątkowo w świątecznej scenerii Rajskiego Placu. W tym roku czeka nas znacznie więcej spotkań, gdzie będzie można nie tylko posłuchać tradycyjnych kolęd, czy zobaczyć jasełka, ale także spróbować różnych smakołyków.

Nasza szopka pod gołym niebem to doskonałe miejsce, by na nowo uświadomić sobie tajemnicę Bożego Narodzenia. Tajemnicę przyjścia Chrystusa w zimnie ubogiej stajni, a jednocześnie wydarzenia, które zmieniło bieg historii ludzkości. Dzięki wyjątkowej regionalnej scenerii, to również przestrzeń, która zarówno dla młodego pokolenia, jak i dla starszych będzie podróżą w przeszłość – do Śląska zapomnianego, tego którego już coraz rzadziej spotkać można nawet w domach naszych dziadków. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia „Piekarskiego Betlejem” od Bożego Narodzenia, aż do ostatniej niedzieli stycznia w godz. 9.00-18.30.