Blisko ośmiuset najgroźniejszych przestępców seksualnych zamieszczono w jawnym rejestrze na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. W sieci opublikowano ich zdjęcia, nazwiska, miejsca zamieszkania oraz szczegóły spraw karnych. Teraz każdy może sprawdzić, czy w jego okolicy nie przebywa skazany za pedofilię.

Rejestr osób skazanych za przestępstwa na tle seksualnym jest już dostępny w sieci. To efekt takich spraw, jak ta, która wstrząsnęła całą Polską. Skazany za cztery morderstwa i pedofilię Mariusz T., po 25-letniej odsiadce, wyszedł na wolność. Miał rzekomo zamieszkać w kamienicy w Rudzie Śląskiej. Strachu wśród mieszkańców nie brakowało.

W pierwszych jedenastu miesiącach 2017 roku w województwie śląskim odnotowano łącznie 137 gwałtów. Jak tłumaczy policja, w przestępstwach o podłożu seksualnym, w których ofiarami są nieletni, kodeks karny przewiduje specjalne procedury. Ofiary przesłuchiwane są raz. Przez sąd i psychologa.

Miejsce zamieszkania, zdjęcie, przebieg rozpraw najgroźniejszych przestępców seksualnych - to tylko niektóre informacje, które są teraz dostępne dla wszystkich. W rejestrze Ministerstwa Sprawiedliwości widnieje 770 takich nazwisk.

Ale rejestr jest szerszy, choć nie każdy ma do niego dostęp. To blisko 3 tysiące nazwisk. Do tej części dostęp mają jedynie przedstawiciele służb, sądów i instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi.

Żaden ze skazanych nie może wystąpić o wykreślenie z tej części rejestru. Decyzje o umieszczeniu osoby w rejestrze podejmuje sąd przy orzekaniu wyroków. Obawy budzą ewentualne konsekwencje dla rodzin przestępców.