Miał pomóc dużym rodzinom, a skorzystali z niego głównie samotni. Dziś po raz ostatni został dofinansowany środkami z budżetu. Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał ponad 330 milionów złotych na program Mieszkanie dla Młodych. Pieniędzy wystarczy na kilka tysięcy transakcji. Potem program przejdzie do historii mieszkalnictwa. Zapisały się już w niej Piekary Śląskie. Bo to tam w 2017 roku zakupiono najtańsze w Polsce mieszkanie.

Mieszkanie dla Młodych na rynku funkcjonuje od 2014 roku. Na początku program nie cieszył się zainteresowaniem. To zmieniło się razem ze zmianą zasad. Po dofinansowaniu kredytów na mieszkania z rynku wtórnego ruszyła lawina wniosków.

Dziś konto programu zasilono kwotą ponad 380u milionów złotych. Zdaniem analityków rynku, z dofinansowania kredytu mieszkaniowego może skorzystać jeszcze 15 tysięcy osób.

Za kilka dni MDM stanie się historią. Na horyzoncie maluje, a właściwie buduje się nowy rządowy program. Mieszkanie Plus ma zagwarantować w województwie śląskim kilka tysięcy nowych mieszkań. W samych Katowicach nieco ponad tysiąc.

Sposobów na własne „M” jest wiele. Każdy wydaje się dobry, zwłaszcza że od kilkunastu lat lokale zyskują na cenie. Tylko w 2017 rok ich średnia wartość w Polsce wzrosła o 4 procent.