W świecie muzyki to jeden z najcenniejszych zbiorów. Od dziś oficjalnie w rękach Biblioteki Narodowej. Książnica zakupiła zbiór rękopisów związanego ze Śląskiem Henryka Mikołaja Góreckiego. Rodzina kompozytora przekazała niemal komplet jego utworów. Do biblioteki trafiły także notatki, zeszyty z inspiracjami oraz listy. Między innymi od kardynała Karola Wojtyły.

To jedne z najcenniejszych oryginalnych rękopisów muzycznych, jakie do dziś przechowywane były poza muzeum czy biblioteką.

Po śmierci kompozytora cała spuścizna została w rodzinie Góreckich. Rozmowy na temat przekazania trwały kilka lat. Ostatecznie włączyło się w nie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do Biblioteki Narodowej trafił prawdziwy skarb. Przekazano wszystkie utwory, brudnopisy i czystopisy, zeszyt z inspiracjami literackimi, listy między innymi od ówczesnego kardynała Karola Wojtyły.

Z dokumentów można wyczytać, jak powstawały największe dzieła.

Dokumentny przejdą cyfryzację.

W przyszłości - nie wiadomo jeszcze czy w całej okazałości - archiwa zostaną upublicznione. Tym samym nazwisko Górecki dołączy do innych wielkich. Chopin, Fitelberg, Lutosławski, Szymanowski. Ich zbiory już są w narodowej książnicy.