Jest porozumienie rezydentów z Ministerstwem Zdrowia. Po miesiącach protestów, także głodowych i długich negocjacjach udało się znaleźć kompromis. Jego najważniejszym punktem jest szybszy wzrost nakładów finansowych na ochronę zdrowia i większe zarobki rezydentów. To dobra wiadomość także dla śląskich medyków, a przede wszystkim ich pacjentów.

Młodzi lekarze protestowali od października zeszłego roku. Po kilku miesiącach protestu, także głodowego, rezydenci zawarli z ministrem zdrowia porozumienie.

Najważniejszym punktem porozumienia jest szybszy wzrost nakładów finansowych na ochronę zdrowia. To oznacza, że już w tym roku do systemu trafią dodatkowe 2 miliardy złotych. Wypracowany kompromis stabilizuje też sytuację w szpitalach województwa śląskiego. Ważnym punktem przyjętego porozumienia jest także wzrost wynagrodzeń lekarzy rezydentów, ale pod warunkiem zobowiązania do pracy w kraju.

To rozsądna propozycja - twierdzą lekarze rezydenci i podkreślają, że najważniejsze w zawartym porozumieniu jest zakończenie protestu i koniec eskalacji konfliktu.