25.02., godz. 14.00, Bytom, start i meta obok muszli koncertowej w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla

Bieg na dystansie 5 km odbędzie się z pomiarem czasu. Trasa będzie wiodła szerokimi ulicami śródmieścia Bytomia.

To największa impreza biegowa na Górnym Śląsku organizowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 12 lutego zapisanych było 670 zawodników.

Przed biegiem biegacze złożą kwiaty pod pomnikiem ofiar komunizmu na ziemi bytomskiej. Przewidziany jest udział grupy rekonstrukcji historycznej w mundurach Narodowych Sił Zbrojnych oraz eskorta pojazdów militarnych.

W pakiecie startowym zawodnicy otrzymają koszulkę, a na mecie pamiątkowy medal. Znajdzie się na nim motyw graficzny znaków Polski Walczącej oraz Związku Jaszczurczego. Oba symbole nawiązują do postaci patrona Biegu – płk. Piotra Woźniaka, oficera Armii Krajowej, a po jej rozwiązaniu żołnierza niepodległościowego podziemia i więźnia skazanego przez komunistów na karę śmierci.

Patronem biegu jest płk. Piotr Woźniak (1912-1988) - od 1947 roku do śmierci mieszkający w Bytomiu, żołnierz Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej. Od 1941 roku był szefem II oddziału Sztabu Tarnopolskiego Okręgu AK. Brał udział w akcji „Burza”, a po wkroczeniu na tereny Polski armii sowieckiej walczył w organizacji NIE. Od sierpnia 1945 roku był szefem Sztabu Okręgu Narodowej Organizacji Wojskowej na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Natomiast we wrześniu 1945 roku został komendantem Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na obszarze od Przemyśla po Sandomierz. Po zaprzestaniu walki zamieszkał w Bytomiu. W tym mieście w 1948 roku aresztowali go funkcjonariusze UB. Poddany został ciężkiemu śledztwu, a potem skazany na karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia, z których odsiedział 7. Swoje przeżycia opisał w książce „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień PRL”.

Trasa Biegu poprowadzi m.in. ul. Piotra Woźniaka oraz ul. Piekarską, obok zabytkowego cmentarza Mater Dolorosa, na którym znajduje się jego grób.