Na Straży Granicznej spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej - mówił w środę szef MSWiA Joachim Brudziński podczas centralnych obchodów święta Straży Granicznej.

"Na waszych barkach spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej. Dzięki swojemu profesjonalizmowi znakomicie wywiązujecie się z powierzonych zadań. Dziękuję wam za wybór tej służby i za gotowość do podejmowania wyzwań" - powiedział Brudziński.

Jak mówił w ostatnich latach w związku z kryzysem migracyjnym z doświadczeń polskiej Straży Granicznej korzystali "zagraniczni partnerzy". "Obecnie z powodzeniem wspieracie swoich kolegów w Grecji, Macedonii, Bułgarii, Włoszech" - dodał.

"Choć jesteśmy formacją młodą, kontynuujemy tradycje pierwszych polskich formacji granicznych" - podkreślił komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga.

Dodał, że dzięki ustawie modernizacyjnej możliwe są inwestycję w infrastrukturę, nowoczesny sprzęt, a "przede wszystkim w funkcjonariuszy". Praga podziękował funkcjonariuszom i pracownikom SG "za sumienne pełnienie służb".

Podczas uroczystości odbyła się promocja 107 funkcjonariuszy SG na pierwszy stopień oficerski.

Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 r. liczy prawie 14 tys. 800 funkcjonariuszy (w tym blisko 11 tys. mężczyzn i 3,8 tys. kobiet), 3 tys. 400 pracowników cywilnych. Do jej zadań należy ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu, jest też odpowiedzialna za organizowanie i prowadzenie kontroli ruchu granicznego, kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Polski. Do jej zadań należy również rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw dotyczących handlu ludźmi.

Odprawy graniczne prowadzone są na 70 przejściach granicznych: 19 drogowych, 14 kolejowych, 18 morskich, 1 rzecznym i 18 lotniczych. W 2017 roku funkcjonariusze SG odprawili ponad 51 mln podróżnych.

Na wyposażeniu SG znajduje się: 999 samochodów patrolowych, 303 samochodów terenowych, 398 motocykli, 186 quadów, 42 skuterów śnieżnych, 24 łodzi patrolowych, 74 pojazdów obserwacyjnych. Ponadto formacja dysponuje 8 samolotami i 6 śmigłowcami.