„Memoriał Mateusza Cebuli” to impreza sportowo – charytatywna, której celem jest zbiórka funduszy na leczenie chorego na raka dziecka, mieszkańca Zabrza. Towarzyszy jej zbiórka CROWDFUNDINGOWA na portalu SIEPOMAGA, która potrwa do 25 maja b.r. i kampania społeczna w mediach społecznościowych.

Mateusz Cebula to mały chłopczyk, który dwa lata temu zmotywował nas do zaangażowania się w pomoc komuś, kto mieszka tuż obok, jest naszym sąsiadem i potrzebuje wsparcia. Chory na nieoperacyjnego raka śródpiersia potrzebował środków na niestandardowe leczenie. By je pozyskać zorganizowaliśmy imprezę sportowo-charytatywną dla uczniów zabrzańskich szkół średnich i gimnazjów na obiekcie sportowym ZCKOiZ oraz dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 w Zabrzu na terenie ich placówki.

Niestety, Mateuszek przegrał nierówną walkę z chorobą, ale pozostawił po sobie coś niezwykłego – ogromną, pozytywną energię, która motywuje nas do działania na rzecz pomocy innym. Postanowiliśmy, że będzie to impreza cykliczna, a jej patronem, za zgodą rodziców, zostanie Mateusz Cebula. Również ZS - P nr 16 kontynuuje współpracę z nami.

Celem ubiegłorocznej imprezy była pomoc czteroletniej Paulinie Hiero. Dziewczynka choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jest podopieczną Fundacji Iskierka i wszystkie zgromadzone środki zostały przekazane na Jej indywidualne konto w Fundacji.

Bohaterką tegorocznej imprezy jest Madzia Majcher. Dziewczynka ma 10 lat i mieszka w Zabrzu. Jej zamiłowaniem są zwierzęta, szczególnie psy. Ciche marzenie Magdy to osobisty owczarek niemiecki długowłosy, którego mogłaby szkolić i wychować od szczeniaka. Jest to bardzo angażujące i odpowiedzialne zadanie, jednak Madzia wie, że w pełni podoła tej misji. Jej pasją jest taniec, który jest również odskocznią od codzienności. Podczas zajęć tanecznych może całkowicie poddać się swojej energii. Wyciszenie natomiast znajduje w książkach. Potrafi na długie godziny zamknąć się w fantastycznym świecie wymyślonych bohaterów i niesamowitych, malowniczych, oderwanych od rzeczywistości miejsc.

Dziewczynka ma nowotwór – guz skrzyżowania nerwów wzrokowych i podwzgórza. Od sierpnia stale przebywa na oddziale w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Jest pod opieką lekarzy, a mama stale towarzyszy jej w tych trudnych chwilach. Wsparcie psychologiczne to jedynie część terapii, którą Madzia musi przebyć, dziewczynka potrzebuje także pomocy finansowej, która usprawni cały proces związany z leczeniem. Przed Madzią jeszcze długa walka z chorobą oraz rehabilitacja, która – mamy nadzieję – pozwoli wrócić jej do pasji, jaką jest taniec.


Zależy nam na promowaniu postawy obywatelskiej, uczeniu wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i budowaniu przekonania, że każdy może pomóc. Zachęcamy też dzieci i młodzież do aktywności sportowej.

Dlatego, podobnie jak w ubiegłych latach, organizujemy zawody sportowe – turniej siatkówki, kiermasze i licytacje niespodzianek i gadżetów pozyskanych od sponsorów. Zapraszamy uczniów zabrzańskich szkół, rodziców i okolicznych mieszkańców, a o patronat medialny poprosiliśmy TV Zabrze oraz TVP Katowice.

Impreza tradycyjnie odbędzie się w dwóch terminach: 10 V 2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 16 (Zabrze, ul. Cmentarna 7 ) i 24 V 2018r. w ZCKOiZ (Zabrze, ul. Piłsudskiego 58). Przewidujemy, w oparciu o wcześniejsze doświadczenia, że weźmie w niej udział ok. 500 - 600 osób.