Szkolne plecaki mogą już zamienić na wakacyjne walizki, a podręczniki odłożyć na półkę. Prawie pół miliona uczniów z naszego województwa rozpoczęło w piątek wakacje. Teraz czas na odpoczynek. A po 2-miesięcznej przerwie – kolejne zmiany w oświacie. Będą podwyżki pensji, ale też nowy system oceny pracy nauczyciela.

Koniec nauki, obowiązków i wczesnego wstawania. Nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. W woj. śląskim rok szkolny zakończyło prawie pół tysiąca uczniów. Teraz czekają ich ponad dwumiesięczne wakacje.

Na odpoczynek liczą też nauczyciele, bo ten rok, jak mówią, był dla nich wyjątkowo intensywny. Kończący się rok szkolny był pierwszym, w którym zaczęła obowiązywać reforma edukacji. Powróciły: ośmioletnia szkoła podstawowa i czteroletnie liceum.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza kolejne zmiany. To tzw. plan podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli. W ciągu 3 lat ich pensje mają wzrosnąć o ponad 15%. Jednak to nie koniec. Specjaliści zatrudnieni w szkołach, czyli pedagodzy, psychologowie zawodowi i terapeuci pedagogiczni nie będą mogli pracować więcej niż 22 godziny tygodniowo. Praca nauczyciela będzie też poddawana ocenie według nowych kryteriów. Od stopnia oceny uzależniona z kolei będzie wysokość dodatków do pensji.