31 lipca o godzinie 16:00

Miejsce: EC Generator – Elektrociepłownia Szombierki ul. Kosynierów 30 Bytom
WSTĘP WOLNY

Produkcja: Living Space Theatre
Reżyseria i choreografia: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska
Wykonanie: Anna Mikuła, Grzegorz Łabuda, Jakub Margosiak (Living Space Theatre) oraz Jakub Kruczek (gościnnie)

Spektakl inspirowany jest historycznym wydarzeniem w szybie Zimnola kopalni "Polska" na terenie Świętochłowic, gdzie pod koniec XIX wieku 43 górników zostało "odciętych od świata" poprzez zawalenie stropu kopalni. Po 8 dniach pod ziemią zostali uratowani, a fakt, że wszyscy przeżyli uważa się za cud. W przedstawieniu czwórka aktorów tancerzy działająca na terenie EC Szombierki przedstawia sytuacje z przeszłości. Wykonawcami spektaklu są absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz w Bytomiu, tworzący zespół Living Space Theatre.

Spektakl powstał w ramach "Industriady 2017" na terenie Wież KWK "Polska" w Świętochłowicach gdzie odbyła się premiera spektaklu. Kolejno zaadaptowany został do przestrzeni starego warsztatu mechanicznego w Muzeum Śląskim w Katowicach. Prezentacja spektaklu na terenie EC Szombierki dofinansowana jest z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

O zespole:
Living Space Theatre to teatr żywej przestrzeni, nastawiony na ekspresję poprzez ciało, ruch i śpiew. Wobec wielu stawianych współcześnie granic – przede wszystkim mentalnych, chcemy robić coś, co będzie te granice zrzucać. Teatr jako forma komunikacji pomaga wychodzić poza bariery kulturowe. Jako młodzi twórcy chcemy rozpowszechniać ideę twórczego współdziałania poprzez organizację warsztatów, spotkań oraz kreowania spektakli z różnymi grupami społecznymi. Chcemy, aby projekty tworzone w ramach Living Space Theatre pobudzały różne przejawy ekspresji artystycznej i korespondowały z problemami i potrzebami danej społeczności. Brak własnej sceny traktujemy jako walor – umożliwia to pracę w różnych miejscach i z różnymi ludźmi. Uruchamiamy w ten sposób nowe obszary pod działania teatralne (nie tylko na scenie tradycyjnej, ale także poza nią) organizując m.in. akcje w przestrzeniach publicznych. Oficjalnie funkcjonujemy od 2017 roku. Mimo krótkiej działalności, w repertuarze teatru znajduje się kilka spektakli. Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia Living Space Theatre:
https://www.facebook.com/livingspacetheatre/
http://www.livingspacetheatre.com/