Minister kultury i dziedzictwa narodowego jest od poniedziałku organem współprowadzącym Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Umowę w tej sprawie minister Piotr Gliński podpisał z władzami miasta i powiatu będzińskiego.

Minister prof. Piotr Gliński Minister prof. Piotr Gliński "To jest wielki przywilej, a także zobowiązanie. Bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć tę instytucję. To teatr z długą tradycją, bardzo potrzebny i teatr, który był w potrzebie. Nie miałem żadnych wątpliwości, że trzeba pomóc, a w zasadzie wypełnić obowiązek mecenatu kultury" - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Resort zasili budżet teatru kwotą ponad 0,5 mln zł rocznie. To lalkowy teatr dla dzieci, założony przez Jana Dormana, artystycznie wykształconego nauczyciela, który w najtrudniejszym okresie Polski powojennej zajął się tworzeniem spektakli dla małych widzów. Scena pod kierownictwem Dormana uchodziła za jedną z najbardziej awangardowych scen polskich dla dzieci i młodzieży, oraz jedną z najlepszych scen dziecięcych w kraju i na świecie, wpisując się w kanon najważniejszych zjawisk artystycznych w kulturze Śląska i Zagłębia drugiej połowy XX wieku.


ZOBACZ CAŁE WYDANIE AKTUALNOŚCI, 16.07.2018, GODZ. 18.30