Jego zakładana długość to niespełna 44 kilometry, ale po ukończeniu budowy stanie się ważną częścią systemu, który zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Gazociągiem Tworóg – Kędzierzyn-Koźle gaz popłynie z gazoportu w Świnoujściu aż do wyspy Kyrk w Chorwacji pod koniec 2019 roku. Jego budowa już się rozpoczęła.

Na terenie woj. śląskiego i opolskiego planowane są dwie równoległe inwestycje związane z budową gazociągu. Pierwsza na linii Tworzeń do Tworóg o długości ponad 55 kilometrów i druga z Tworoga do Kędzierzyna-Koźla o długości niespełna 44 kilometrów. Największym wyzwaniem będzie przewiert pod kanałem Gliwickim, rzeką Kłodnicą i ciekiem Bojszówka.

Po zakończeniu budowy planowanej na jesień przyszłego roku śląski i opolski odcinek gazociągu połączone zostaną w jeden wspólny korytarz.

Założenia należącej do Skarbu Państwa firmy „Gaz System” są ambitne. Szacuje się, że do 2023 roku zostanie wybudowanych około 2000 km gazociągów na terenie całego kraju. Środki na ten cel pochodzą głównie z budżetu państwa z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


ZOBACZ CAŁE WYDANIE AKTUALNOŚCI, 17.07.2018, GODZ. 18.30