Dr Małgorzata Kiereś, beskidzka góralka, działaczka społeczna, naukowiec i popularyzator kultury góralskiej, otrzymała tytuł ”Perły Podbeskidzia 2012” podczas sobotniego III Kongresu Kobiet Podbeskidzia w Bielsku-Białej.

Wyboru dokonała kapituła pod przewodnictwem byłej liderki podbeskidzkiej ”Solidarności”, parlamentarzystki i europosłanki, a obecnie bielskiej radnej Grażyny Staniszewskiej.

”Małgorzata Kiereś jest człowiekiem nauki i kultury, i to w bardzo szerokim zakresie. Jest znana nie tylko w swojej rodzinnej Wiśle, czy na Śląsku Cieszyńskim, ale także na Żywiecczyźnie i w powiecie pszczyńskim. W wielu przedsięwzięciach popularyzuje dorobek, kulturę, dziedzictwo górali karpackich od Ukrainy i Rumunii poprzez Słowację aż po Zaolzie. Szeroki teren społecznej działalności spowodował, że na +Perłę Podbeskidzia+ wybraliśmy właśnie Małgorzatę Kiereś” - powiedziała w rozmowie z PAP Grażyna Staniszewska.

Inicjatorem konkursu jest bielskie stowarzyszenie ”Ewa - Maja - Krystyna. Kobiety dla kobiet”. Wyróżnienie zostało przyznane po raz drugi. W pierwszej, ubiegłorocznej edycji, laur odebrała Grażyna Chorąży, współtwórczyni pierwszego stacjonarnego hospicjum na południu województwa śląskiego.

Małgorzata Kiereś pochodzi z Istebnej w Beskidzie Śląskim. Jest etnografem i przewodnikiem beskidzkim. Od 1980 pracuje w Muzeum Beskidzkim w Wiśle, którym od 15 lat kieruje. Wykłada na kursach beskidzkich przewodników PTTK. Inicjuje lokalne konkursy i jest komisarzem wystaw etnograficznych. Organizuje sesje popularnonaukowe. Jest też członkiem jury festiwali folklorystycznych m.in. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, Godów Żywieckich i Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanym. Jest laureatka prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody im. Juliusza Ligonia, przyznawanej wybitnym osobom i instytucjom, które szczególnie zasłużyły się dla Śląska.

Tegoroczna ”Perła Podbeskidzia” otrzymała w nagrodę statuetkę przedstawiającą postać kobiety, której autorką jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.

W Kongresie uczestniczy około 400 aktywnych pań z okolic Bielska-Białej, Pszczyny, Cieszyna i Żywca. Jego celem jest promocja działań na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz szerszej aktywizacji kobiet w różnych dziedzinach życia.

Myślą przewodnią tegorocznego kongresu jest ”kobieta piękna, zdrowa, aktywna i mądra”. Obrady wypełniają wykłady i panele, poświęcone m.in. wyzwaniom jakie przed Europą i Polską stawia starzejące się społeczeństwo, jak się cieszyć seksem przez całe życie, a także sprawom zdrowego odżywiania. (PAP)