Częstochowska Karta Mieszkańca – to pierwszy tego typu kawałek plastiku w kraju, sygnowany przez samorząd. Działa jak dobrze znane nam karty lojalnościowe. Pozwala zbierać punkty, a następnie robić za nie mniejsze lub większe zakupy. Na razie w projekcie bierze udział około osiemdziesięciu firm z Częstochowy.

Karta z wszechstronnym zastosowaniem weszła we wtorek do obiegu. Przeznaczona jest dla mieszkańców Częstochowy. Cel karty to nagradzanie mieszkańców za robienie zakupów i korzystanie usług lokalnych przedsiębiorców. Zebranymi punktami można później płacić za usługi w tych przedsiębiorstwach, które są partnerami programu.

Do programu włączyli się właściciele między innymi warsztatów samochodowych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Przeważają jednak lokale gastronomiczne. Dla częstochowskich przedsiębiorców to szansa na podniesienie konkurencyjności.

Miasto chce, by ta karta zintegrowała wszystkie dotychczas wydane. Karta zastąpi między innymi miejski bilet, a w przyszłości ma zyskać funkcję płatniczą.