Mija 20 lat od pionierskiego przeszczepu

Mariola Matuszyk 2017-04-17  |  Zdrowie
UDOSTĘPNIJ:
Mija 20 lat od pionierskiego przeszczepu
Średnio co godzinę w Polsce u kogoś wykrywa się białaczkę. Dla wielu chorych jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego. Transplantacja ratuje też życie chorym na szpiczaka czy też chłoniaka. Pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego przeprowadzono w Katowicach 20 lat temu. Od tego czasu polska transplantologia szpiku przeszła niewyobrażalną ewolucję.

W tym roku mija 20 lat od pierwszego polskiego przeszczepu szpiku od niespokrewnionego dawcy. W Katedrze i Klinice Hematologii Transplantacji Szpiku w Katowicach transplantację przeprowadził wtedy prof. Jerzy Hołowiecki.

Zabieg zakończył się sukcesem, a pacjentka nadal żyje. To pionierskie przedsięwzięcie niewątpliwie przyczyniło się do znacznego rozwoju transplantacji szpiku kostnego w naszym kraju.

Monika Sankowska dobrała pierwszego niespokrewnionego dawcę dla pacjentki. Lekarzem, dzięki któremu szpik dotarł do chorej z zagranicy, był prof. Mirosław Markiewicz.

W Polsce wykonuje się powyżej 1600 przeszczepów rocznie. Do ponad miliona zwiększyły się też rejestry honorowych dawców, co pod tym względem daje nam elitarne, drugie miejsce w Europie. Tylko w 2016 roku przeprowadzono w naszym kraju 429 przeszczepień od dawców niespokrewnionych.

Źródło:
Aktualności TVP3 Katowice