„Być albo nie być” w metropolii? – Na takie pytanie wkrótce odpowiedzą mieszkańcy 41 gmin w województwie śląskim. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. W poniedziałek wojewoda śląski pytał o zdanie mieszkańców Ożarowic.

Konsultacje trwają w 41 gminach, które wstępnie wyraziły chęć przynależności do metropolii śląskiej. 4 kolejne gminy są zainteresowane. Mieszkańcy swój głos będą mogli wyrazić do połowy maja. Potem głos zabiorą urzędnicy, a wynik przekażą do Katowic, które w tworzeniu metropolii odgrywają główną rolę.

Metropolia będzie związkiem gmin obejmujących teren od Gliwic po Dąbrowę Górniczą. To obszar zamieszkiwany przez ponad 2 miliony osób. Udział we wpływach z podatku PIT ma jej zapewnić nawet 300 milionów złotych rocznie. Na kluczowe decyzje wpływ ma mieć każda gmina.

Utworzenie metropolii pozytywnie zaopiniowali radni sejmiku województwa. Wcześniej komunikat w tej sprawie wydali biskupi z Katowic, Gliwic i Sosnowca - tłumacząc mieszkańcom, jak ważna dla regionu jest metropolia. Do 23 czerwca rozporządzenie o jej utworzeniu ma wydać Rada Ministrów.