7.09., godz. 17.00 – oprowadzanie kuratorskie, godz. 18 – wernisaż wystawy, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała

Wystawa trwa do 8 października 2017

Wystawa indywidualna malarstwa Martyny Czech, laureatki Grand Prix 42. edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Wystawa i towarzyszący jej katalog są pierwszą szeroką prezentacją twórczości młodej artystki rodem z Tarnowa, tegorocznej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

– „Martyna Czech maluje szybko i łapczywie, jakby jej obrazy były fotografiami emocji w skali 1:1, bez filtra, jak szybkie notatki na serwetce w kawiarni, jak zapiski w telefonie. Podkreślają to dobitne tytuły, których dosłowność jednak w tym przypadku nie razi: „Rozdarcie”, „Odrzucenie”, „Obsesja”, „Pokusa” itp. Jej malarstwo jest gęste od farby, a konfiguracje poszczególnych elementów tak osobliwe, że niejednokrotnie musi upłynąć chwila, zanim uświadomimy sobie na co patrzymy. A patrzymy w zasadzie na trzy motywy: jeden dotyczy kaźni zwierząt, drugi toksycznych relacji z najbliższymi (najdalszymi?), trzeci, być może splatając pozostałe – cielesności, seksualności, choroby. Farba jest u Martyny Czech jeszcze jedną wydzieliną, a weryzm przedstawień pozwala mówić wręcz o abiektualnym charakterze tego malarstwa. To twórczość afektywna, malarski kardiogram emocjonalnych poruszeń. Powodem do namalowania obrazu nie jest tu intelektualna spekulacja czy inspiracja którąś z uniwersyteckich mód, lecz przeżycia, impulsy, odruchy. Zazwyczaj bolesne, traumatyczne, niedobre. To zatem malarski odruch na podłe zachowania najbliższych; na cierpienie – własne i cudze; na chorobę; na nieszczęście; na niezabliźnione krzywdy. Martyna Czech maluje jadem” – mówi Jakub Banasiak – kurator wystawy.

Bielską wystawę „Jad” poprzedziły istotne dla młodej artystki nagrody: w czerwcu br. Martyna Czech otrzymała główną nagrodę w kategorii sztuki wizualne w konkursie Programu 3 Polskiego Radia „Talenty Trójki”; w lipcu br. trafiła do grona 15 finalistów Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 9 w Słupsku. O roli pierwszej w swej karierze nagrody – Grand Prix Bielskiej Jesieni 2015 artystka powiedziała: – „Nagroda utwierdziła mnie w przekonaniu i w wierze w samą siebie; w to co robię. Zyskałam więcej pewności siebie i mimo, iż nadal nie rozumiem świata ludzi, jest łatwiej mi w nim funkcjonować bez podkulonego ogona”.

Martyna Czech urodziła się w 1990 roku w Tarnowie. Absolwentka Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom główny z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa dr. hab. prof. ASP Andrzeja Tobisa (2017). Autorka wystawy indywidualnej „Pewne konflikty” w Galerii Potencja w Krakowie (2016) oraz indywidualnej prezentacji obrazu „Swoja” w Galerii Pojedynczej w Katowicach (2017). Uczestniczka kilku wystaw zbiorowych.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog pod redakcją Jakuba Banasiaka, z reprodukcjami prac artystki, zdjęciami bielskiej ekspozycji i tekstami krytycznymi prof. Anny Markowskiej, Karoliny Majewskiej i Karoliny Plinty.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku wystawa Martyny Czech „Jad” prezentowana będzie w BWA w Tarnowie, rodzinnym mieście artystki.

Wstęp na wystawę wolny.

Galeria Bielska BWA