Policjanci i funkcjonariusze skarbowi zlikwidowali w Rudzie Śląskiej nielegalną fabrykę papierosów, zatrzymując 10 osób zatrudnionych przy produkcji. W ręce policji wpadli też dwaj inni mężczyźni zaangażowani w przestępczy proceder, na którym Skarb Państwa stracił co najmniej 8,6 mln zł.

Likwidacja nielegalnej fabryki i zatrzymanie grupy przestępczej trudniącej się produkcją nielegalnych wyrobów tytoniowych było możliwe dzięki współdziałaniu służb. Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach „Likwidacja nielegalnej fabryki i zatrzymanie grupy przestępczej trudniącej się produkcją nielegalnych wyrobów tytoniowych było możliwe dzięki współdziałaniu służb” - podkreśliła w czwartek Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Jak podała śląska policja, policjanci i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w jednym czasie przeprowadzili akcję wymierzoną w przestępczość akcyzową na terenie trzech miast: Chorzowa, Sosnowca i Rudy Śląskiej. Przejęto w sumie ponad 3 mln podrobionych papierosów znanej marki, 8 ton krajanki tytoniowej niewiadomego pochodzenia oraz kompletną linię do produkcji papierosów, której wartość oszacowano na prawie milion złotych.

Wśród 10 zatrzymanych w nielegalnej fabryce w Rudzie Śląskiej osób było ośmiu Ukraińców. W zakładzie, zlokalizowanym w ogromnej hali poprodukcyjnej, znajdowało się prawie 717 tys. wyprodukowanych papierosów i 8 ton krajanki tytoniowej. Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zajęli należący do przestępców samochód citroen, wózek widłowy, agregat prądotwórczy i gotówkę.

W Chorzowie, na terenie ogródków działkowych, został zatrzymany 44-latek z Siemianowic Śląskich, w którego samochodzie i szopie znaleziono w sumie 750 tys. podrobionych papierosów. Natomiast na posesji w Sosnowcu policjanci zastali 37-letniego mężczyznę podczas przeładunku nielegalnych papierosów - było ich tam prawie 1,7 mln sztuk. Zajęto dwa służące przestępcy samochody dostawcze.

Policja i prokuratura wystąpiły do sądu z wnioskami o tymczasowe aresztowanie trzech spośród zatrzymanych mężczyzn; pozostałych dziewięciu objęto dozorem policji, a jeden dodatkowo ma wpłacić poręcze majątkowe.

Kilka dni wcześniej w Wodzisławiu Śląskim funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie z CBŚP rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która również zajmowała się produkcją nielegalnych papierosów. Przejęto wówczas milion sztuk papierosów oraz prawie 4,8 tony tytoniu.

Nielegalne papierosy trafiły do magazynów śląskiej Służby Celno-Skarbowej. Funkcjonariusze wyliczyli, że straty Skarbu Państwa wynikające z niezapłaconego podatku przekraczają 8,6 mln zł.