Od niedzieli Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie można oglądać w nowej odsłonie - przestrzeń została odrestaurowana i zmodernizowana. Wnętrza zaaranżowano na nowo m.in. poprzez nowe kolory ścian, nowe oświetlenie i fotele dla zwiedzających.

Na tle okolicznych galerii wyróżniamy się tym, że mamy prawie całą polską awangardę okresu międzywojnia - od formistów, ekspresjonistów, a kończąc się na działaniach Grupy Krakowskiej dyrektor Muzeum Górnośląskiego Leszek Jodliński Działająca od 1946 r. Galeria Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim obejmuje kolekcję ponad 150 obrazów i rzeźb od początku XIX wieku do połowy XX wiek, autorstwa takich artystów, jak Stanisław Wyspiański, Aleksander Gierymski, Leon Wyczółkowski, Tytus Czyżewski, Zbigniew Pronaszko. Ekspozycja ma układ chronologiczno-problemowy i przedstawia rozwój sztuki i jej kierunki. Ostatnio wystawa została rozszerzona o dzieła Stanisława Szukalskiego.

„Na tle okolicznych galerii wyróżniamy się tym, że mamy prawie całą polską awangardę okresu międzywojnia - od formistów, ekspresjonistów, a kończąc się na działaniach Grupy Krakowskiej” - powiedział PAP dyrektor Muzeum Górnośląskiego Leszek Jodliński.

„Galeria cieszy się absolutnym uznaniem fachowców, czeka jednak na odkrycie przez szeroką publiczność” - podkreślił.

Przestrzeń wystawowa została teraz odrestaurowana i zmodernizowana. Jak podał Jodliński, ostatnie takie prace były wykonane przed dziesięcioma laty.

„Galeria zmieniła swój wygląd - rozświetliliśmy ją zarówno nowym oświetleniem, jak i kolorami - na nowych, niebieskich ścianach złote ramy obrazów prezentują się świetnie. Postanowiliśmy również uczynić galerię bardziej przyjazną odbiorcy, dzięki czemu będzie można wygodnie usiąść w fotelach, na pufach i w spokoju spędzić czas ze swoim ulubionym obrazem” - powiedział dyrektor.

Wydany został ponadto nowy informator dla zwiedzających wystawę, a napisy przy obrazach - powiększone. Docelowo, za kilka miesięcy, mają się tam również pojawiać adnotacje w formie pisma punktowego dla osób niewidzących bądź niedowidzących.

Otwarcie na nowo zaaranżowanej przestrzeni wystawy odbędzie się w niedzielę. Tego też dnia, po raz pierwszy zaprezentowany zostanie album ze wszystkimi dziełami z Galerii Malarstwa Polskiego.

Jak podał Jodliński, to pierwsza publikacja poświęcona samej ekspozycji. Oprócz 150 obrazów z galerii w albumie znalazło się również 50 płócien, które znajdują się obecnie w magazynie placówki.

Nowością jest również „Malarski deser” - cykl comiesięcznych prezentacji wybranych dzieł spośród tych 50 obrazów z magazynu. W październiku będą to trzy obrazy: „Portret dr. Drucknera” Józefa Mehoffera, „Portret Eweliny Markus” Romana Kramsztyka oraz „Paź” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

Placówka zaprasza również do „Galerii Celebrytów”. Jak wyjaśnił dyrektor, to część akcji promocyjnej - miejsce, gdzie znajdą się dzieła artystów, takich jak Aleksander Gierymski, Julian Fałat, Stanisław Wyspiański, Artur Grottger, Józef Brandt, Olga Boznańska, Józef Chełmoński czy Teodor Axentowicz.

W zmodernizowanej Galerii Malarstwa Polskiego ma być również więcej oprowadzeń kuratorskich. W planach jest jeszcze aplikacja, która ma umożliwić ściągnięcie na swój smartfon ulubionych obrazów z bytomskiej ekspozycji. W budynku muzeum zostanie ponadto otwarta kawiarenka.

Muzeum Górnośląskie - jedna z największych instytucji muzealnych regionu, instytucja kultury samorządu woj. śląskiego - zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 r.