W jednej z bytomskich kamienic trwa nierówna walka między mieszkańcami, a ... pasożytami. Obrzeżki gołębie zwane także ptasimi kleszczami są przenoszone właśnie przez gołębie. Dla zdrowia człowieka mogą być bardzo niebezpieczne. By się ich pozbyć, lokatorzy musieli wyrzucić wszystkie meble, zdzierać tynk ze ścian i zrywać podłogę.

Sprawa została zgłoszona zarządcy budynku we wrześniu tego roku. Jednak kiedy przeprowadzona dezynsekcja nie rozwiązała problemu, lokatorzy ponownie zwrócili się o pomoc.

Wśród 25 gatunków kleszczy, które można spotkać na terenie Polski, obrzeżki gołębie są uznawane za jedne z najgroźniejszych. Są niebezpieczne dla zdrowia człowieka i mogą być nosicielami boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu.

W dzień obrzeżki ukrywają się w podłogowych i ściennych szparach, w ramach okiennych, w futrynach, pod panelami i tapetami. Dorosłe osobniki gołębich kleszczy mogą przeżyć w uśpieniu bez żywiciela nawet do 5 lat, dlatego próby wytępienia obrzeżka to walka z wiatrakami.