Okuliści nazywają ją złodziejem wzroku. Atakuje podstępnie, rozwija się długo. Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn nieodwracalnej ślepoty. Aż 70% przypadków tej choroby w Polsce wykrywa się za późno. Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry trwa akcja bezpłatnych badań pozwalających na wczesną diagnozę i skuteczne leczenie.

Jaskra prowadzi do niszczenia i w rezultacie zaniku nerwu wzrokowego. To podstępna choroba, która w początkowym stadium przebiega bezobjawowo i nie daje o sobie znać.

Choroba zdecydowanie częściej występuje u osób starszych, ale zdaniem specjalistów, badaniom kontrolnym powinni się poddawać pacjenci już po 40 roku życia. Skutki zbyt późnej diagnozy są nieodwracalne i prowadzą do całkowitej utraty wzroku.

W walce z jaskra stosuje się głównie terapię farmakologiczną, a także leczenie laserowe i chirurgiczne. Nad nową eksperymentalną metodą leczenia pracują naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Terapia pozwoli znacznie zahamować postęp choroby.

Problem jaskry w Polsce dotyka około 800 tys. osób, z czego leczy się tylko 300 tys. pacjentów, co oznacza, że ponad połowa nie wie o chorobie.