Ostrzeżenie przed burzami z gradem II stopnia dla powiatu żywieckiego. Nad resztą województwa czarne chmury, miejscami intensywne i wiatr w porywach do 100 km/h. Rekord ciepła tego lata za nami. Interwencji na sygnale ciąg dalszy. Udary, odwodnienia i zasłabnięcia.


ZOBACZ CAŁE WYDANIE AKTUALNOŚCI, 10.08.2018, GODZ. 18.30

Karetki pogotowia wyjeżdżają non stop. Liczba zgłoszeń w ostatnich dniach wzrosła prawie o 20 procent. Służby wciąż w gotowości, bo temperatury szybują w górę. W tym roku w województwie śląskim rekord padł wczoraj. Najwyższą temperaturę, bo prawie 34 stopnie C w cieniu - odnotowano w Raciborzu. Niewiele mniej w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej.

Synoptycy prognozują, że wysokie temperatury wrócą już na początku przyszłego tygodnia. W weekend załamanie pogody. W regionie obowiązuje już ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Takie warunki szczególnie niebezpieczne mogą okazać się dla turystów, którzy zamierzają wyjść w góry. Dlatego goprowcy apelują o rozwagę. W górach burza przychodzi bardzo szybko, to bardzo dynamicznie zjawisko.

Od początku wakacji beskidzcy goprowcy interweniowali już prawie 240 razy. Wiele z tych akcji było wynikiem braku odpowiedzialności i wyobraźni turystów.