W Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości pościg za internetowymi przestępcami prowadzą wykwalifikowani programiści, analitycy i informatycy śledczy. Oszuści cały czas starają się wymyślać nowe metody wyłudzania danych i pieniędzy. Polegają one na socjotechnikach, które doprowadzają do tego, że użytkownicy internetu popełniają błędy - na przykład klikając w link wiadomości, której nadawca podaje się za przedstawiciela Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Łudząco przypominają nasz oficjalny portal i informują tam o konieczności aktualizacji karty ubezpieczenia społecznego, przekierowując do formularzy, w których należy podać swoje dane osobowe a w konsekwencji informacje o naszych kartach kredytowych - mówi Alicja Potrawa ze Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
To oszustwo podkreśla publiczny płatnik. NFZ nie wydaje takich kart, nie pobiera opłat przez stronę internetową i nie zbiera danych o kartach kredytowych. Jeśli pacjent ma wątpliwości do jego dyspozycji jest całodobowa infolinia 800 190 590. Jeśli dał się oszukać powinien zgłosić to najbliższej jednostce policji.