22 lipca - Światowy Dzień Mózgu 2024

AR 2024-07-22
UDOSTĘPNIJ:
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu. To niezwykły i skomplikowany organ, wciąż skrywający tajemnice. Naukowcy stale starają się go lepiej zrozumieć. My natomiast powinniśmy dbać o niego i rozwijać jego potencjał.

Światowy Dzień Mózgu ma na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowia mózgu i jego znaczenia w naszym codziennym życiu.

Mózg jest najważniejszym organ w naszym ciele, składający się z miliardów neuronów połączonych w skomplikowaną sieć. Nieustanna komunikacja, która toczy się wewnątrz niej pozwala nam myśleć, czuć, uczyć się i reagować na otaczający nas świat.

Badania pokazują, że mózg może się zmieniać przez całe życie, co otwiera nowe możliwości w terapii wielu schorzeń neurologicznych i psychiatrycznych.

Światowy Dzień Mózgu obchodzony jest od 2014 roku

Ustanowiła go Światowa Federacja Neurologii (WFN) we współpracy z organizacjami neurologicznymi z całego świata. Obchody mają przede wszystkim zwracać uwagę na rosnące wyzwania, związane ze zdrowiem mózgu. Najczęstsze choroby, jakie go dotykają, to choroby neurodegeneracyjne (np. Alzheimer), udary mózgu, zaburzenia psychiczne oraz inne dolegliwości neurologiczne.

Dbanie o mózg to ważny element zdrowego trybu życia, ma wpływ na naszą pamięć, koncentrację i nastrój. Dlatego ważne jest, by zwracać uwagę na te aspekty, które mogą poprawić jego funkcjonowanie:

Dieta – zdrowa i zrównoważona, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych, wspierających funkcjonowanie mózgu.

Aktywność fizyczna – regularna zwiększa przepływ krwi do mózgu, co wspomaga jego funkcjonowanie. Ćwiczenia takie jak bieganie, pływanie czy joga mogą poprawić nastrój i zdolności poznawcze.

Sen – odpowiednia jego ilość jest niezbędna do regeneracji mózgu. W trakcie snu mózg przetwarza informacje i wzmacnia pamięć. Dorośli powinni dążyć do 7-9 godzin snu każdej nocy.

Stymulacja umysłowa – rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, nauka nowych języków czy gra na instrumencie muzycznym to świetne sposoby na utrzymanie mózgu w formie. Stymulacja umysłowa wspiera plastyczność mózgu i pomaga w tworzeniu nowych połączeń neuronalnych.

Obserwuj Aktualności TVP3 Katowice na Facebooku

Obserwuj Aktualności TVP3 Katowice na Facebooku

Źródło:
TVP3 Katowice