Kopalnia Rydułtowy daje pracę i zarobki nie tylko górnikom. Dla miasta to kura od lat znosząca złote jaja.
Kopalnia Rydułtowy to pod względem efektywności jeden z najlepszych zakładów Polskiej Grupy Górniczej, który jest najważniejszym płatnikiem podatków dla lokalnego samorządu. Odczułby to też lokalny biznes.
Decyzja PGG zapadła. Zakład będzie fedrować w modelu jednościanowym, a część 2,5-tysięcznej załogi trafi do innych ruchów kopalni ROW.
Bezpieczeństwo wydobycia było analizowane na zlecenie Wyższego Urzędu Górniczego po lipcowym wstrząsie, w wyniku którego zginął jeden górnik, a drugiego odnaleziono po 48 godzinach akcji ratowniczej. Od tej pory część kopalni była wyłączona z eksploatacji, a wielu ekspertów zastanawiało się nad zasadnością dalszej działalności zakładu.
Decyzja jest bardzo racjonalna. Z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na warunki społeczne. Trzeba zadbać o te miejsca pracy - to po pierwsze. Po drugie trzeba mieć świadomość tego, że PGG potrzebny jest dziś węgiel z kopalni Rydułtowy, który to ma określone parametry i ma miejsce na rynku
Po trzecie znaleziono partię złoża, którą można eksploatować w sposób bezpieczny. A to było jedyne kryterium przedłużenia funkcjonowania kopalni. Według obecnych założeń kopalnia zakończy działalność w 2043 roku. O ile znów nie dojdzie tu do nieprzewidzianych zdarzeń.