Nie będą zapomniani. Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych przejdzie przez Katowice

2025-03-30
UDOSTĘPNIJ:
3 kwietnia w Katowicach III Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych. Fot. źródło IPN
3 kwietnia w Katowicach III Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych. Fot. źródło IPN
Już w najbliższy czwartek (3 kwietnia) ulicami Katowic przejdzie III Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych Województwa Śląskiego. Uroczystości z okazji 85. rocznicy zbrodni katyńskiej organizuje katowicki oddział IPN we współpracy z policją i Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 r.

III Katyński Marsz Pamięci Służb Mundurowych Województwa Śląskiego

Marsz rozpocznie się 3 kwietnia rano przed Pomnikiem Ofiar Katynia na pl. Andrzeja. Po krótkiej uroczystości uczestnicy przejdą ulicami miasta pod Grób Policjanta Polskiego przy KWP w Katowicach. Uroczystość zakończy się złożeniem wspólnego wieńca przez organizatorów uroczystości. Usytuowany na dziedzińcu komendy wojewódzkiej Grób Policjanta Polskiego powstał w 1993 r. Pochowano w nim nieznanego funkcjonariusza, jeńca Ostaszkowa, zamordowanego w Twerze, którego szczątki ekshumowano w Miednoje. W lipcu 1995 wokół grobu - pomnika umieszczono płyty z nazwiskami zamordowanych w 1940 przez NKWD. Kompozycja składa się z krzyża katyńskiego, wyodrębnionego grobu oraz tablic poświęconych funkcjonariuszom państwowym poległym w czasie powstań śląskich, II wojny światowej i po wojnie oraz ich rodzinom.

Sowieci wymordowali polskich oficerów i policjantów

Jak przypomina IPN, wiosną 1940 r. stalinowski aparat terroru wymordował blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Twerze. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach m.in. w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. „Zbrodnia katyńska stanowiła jedną z największych katastrof w dziejach Polski. Sowieci wymordowali połowę korpusu oficerów Wojska Polskiego, równocześnie dziesiątkując szeregi obywateli, którzy stanowili intelektualną i moralną elitę Rzeczypospolitej” - podkreślają historycy.

Uroczystości przypominające tamte wydarzenia odbędą się w Katowicach także 10 kwietnia. Tego dnia w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Olszowskiego. Po mszy uczestnicy ochodów przejdą przed pobliski Pomnik Ofiar Katynia, gdzie zostanie odczytany Apel Pamięci oraz złożone wiązanki kwiatów. Wojskową asystę honorową zapewni 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg”.

Program:

godz. 10.00 – Pomnik Ofiar Katynia w Katowicach, pl. Andrzeja;
godz. 10.15 – Przemarsz uczestników ulicami Katowic;
godz. 11.00 – Grób Policjanta Polskiego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, ul. Lompy 19. W programie: odegranie hymnu państwowego; modlitwa; wręczenie odznaczeń; przemówienia okolicznościowe; odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa; złożenie wspólnego wieńca przez organizatorów uroczystości.

Obserwuj Aktualności TVP3 Katowice na Facebooku

Obserwuj Aktualności TVP3 Katowice na Facebooku

Źródło: