Pierwszy taki zabieg. Lepszy efekt, mniejsze ryzyko powikłań

AR 2025-04-13
UDOSTĘPNIJ:
Fot. TVP3 Katowice
Fot. TVP3 Katowice
Lekarze z Gliwic stale doskonalą techniki i sposoby pomagania swoim pacjentom. Zespół chirurgów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach przeprowadził pierwszą w historii ośrodka podskórną mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją piersi implantem z użyciem techniki laparoskopowej. Pacjentką była 30-letnia kobieta z rakiem piersi.

Laparoskopowa mastektomia w gliwickim Instytucie Onkologii

Chirurdzy usunęli gruczoł piersiowy przez czterocentymetrowe cięcie w dole pachowym. W miejsce usuniętego gruczołu wszczepili implant silikonowy.

POLECANY ARTYKUŁ: Nasze nerki w coraz gorszym stanie. Stacje dializ też potrzebują pomocy

Przebieg pooperacyjny był niepowikłany. Pacjentka została wypisana do domu w drugiej dobie po zabiegu. Rana zagoiła się prawidłowo. Efekt estetyczny jest dobry, niewielka blizna poza gruczołem piersiowym jest mało widoczna

– przekazała lek. Hanna Palacz, która wykonała ten zabieg w asyście lek. Macieja Widła.

Laparoskopowa mastektomia – lepszy efekt, mniej powikłań

Laparoskopowa mastektomia, nazywana też endoskopową, to stosunkowo nowa technika. Pierwszy raz zastosowali ją w Polsce w 2023 r. lekarze Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dzięki małemu nacięciu zlokalizowanemu poza piersią pozwala na osiągnięcie lepszego efektu estetycznego, a także może zmniejszać ryzyko powikłań. Nie każda pacjentka kwalifikuje się do tego typu operacji – decydują o tym m.in. kształt piersi, jakość skóry i lokalizacja nowotworu.

Obserwuj Aktualności TVP3 Katowice na Facebooku

Obserwuj Aktualności TVP3 Katowice na Facebooku

Źródło: