Od północy obowiązuje cisza wyborcza. W niedzielę II tura wyborów prezydenckich

wk, Aleksandra Cuber 2025-05-31
UDOSTĘPNIJ:
Fot. TVP3 Katowice
W piątek o północy rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania. Za jej złamanie grożą wysokie kary. W niedzielę, 1 czerwca odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Do godziny 12.00 zarejestrowano 8 wykroczeń związanych z naruszeniem ciszy.

Do głosowania jest uprawnionych 29 milionów Polaków. Będą wybierać nowego prezydenta spośród 2 kandydatów. 

 
Cisza wyborcza potrwa do końca głosowania. W tym czasie zabrania się agitacji wyborczej - także w Internecie.   

 

Za złamanie ciszy wyborczej grożą dotkliwe kary do miliona złotych.    

 

Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę od godz. 7.00 do 21.00.   

29 mln osób uprawnionych do głosowania

Uprawnionych do głosowania w II turze wyborów jest prawie 29 mln Polaków, głosowanie w niedzielę odbywać się będzie w godz. 7.00-21.00. Dla przeprowadzenia wyborów prezydenckich powołano ponad 32 tys. obwodowych komisji wyborczych w kraju i 511 za granicą. Według danych MSZ, do głosowania za granicą między I i II turą wyborów zarejestrowało się dodatkowo ponad 200 tys. osób, co łączenie z pierwszym głosowaniem daje rekordowe ponad 700 tys. osób głosujących poza krajem

Jak oddać ważny głos

Aby oddać ważny głos należy w kratce z lewej strony nazwiska jednego, wybranego kandydata postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). 


Głos będzie nieważny, jeśli wyborca wskaże na karcie obu kandydatów, albo nie postawi znaku X przy żadnym nazwisku. Nie mają natomiast znaczenia dopiski na karcie do głosowania, jeśli są poza kratką. Na każdej karcie znajdzie się informacja o sposobie głosowania. 


Prawy górny róg karty do głosowania będzie ścięty - to element ułatwiający dla wyborców, którzy używają nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a. 


Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej w taki sposób, aby zadrukowana strona była niewidoczna. 


Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną. 


Konferencje PKW

W niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała cztery konferencje prasowe. PKW najpierw przekaże informacje dotyczące rozpoczęcie głosowania, później poda frekwencję z godz. 12.00. następnie z godz. 17.00, a po zakończeniu głosowania podsumuje dzień.


Szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz poinformował, że początek głosowania do godz. 8.30 odbył się bez incydentów. Z kolei rzeczniczka KGP insp. Katarzyna Nowak przekazała, że od początku trwania ciszy wyborczej do godz. 6 rano w niedzielę odnotowano jedno przestępstwo i 148 wykroczeń związanych z jej naruszeniem.

Według stanu na godz. 8.30 głosowania rozpoczęły się bez zakłóceń w całej Polsce. Wszystkie lokale wyborczej zostały otwarte - poinformował w niedzielę rano szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. 

Obserwuj Aktualności TVP3 Katowice na Facebooku

Obserwuj Aktualności TVP3 Katowice na Facebooku

Źródło:
/Aktualności TVP3 Katowice